Blog

Χρυσό, Ασημένιο και Χάλκινο μετάλλιο για τους αθλητές του Ν.Ο.Β. στο 29ο Eurolymp

Το 29o Eurolymp πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας από τις 8/11 έως 16/11, με σημαντικές διακρίσεις των αθλητών ιστιοσανίδας του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης.

Στην κατηγορία Techno 293 έγιναν μόνο 6 ιστιοδρομίες, λόγω αντίξοων συνθηκών.

Ο καιρός έδειξε όλα του τα πρόσωπα: δυνατός αέρας, ψηλά κύματα, αλλά και άπνοια.

Στην τελική κατάταξη των Techno, η Δανάη Ποντίφηξ κατέκτησε το Ασημένιο Μετάλλιο στα κορίτσια ηλικίας κάτω των 17 και ο Ιάσονας Κοντογιάννης – που είναι μόλις 12 ετών – το Χάλκινο στα αγόρια ηλικίας κάτω των 17.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι: Λουκάς Κοντογιάννης 8η θέση, Φιννέας Ζανναράς  9η θέση και Χάρης Λίντης 13η θέση, ενώ στο Techno Plus ο Θανάσης Μανιαδάκης ήταν 4ος.

Άπνοια ήταν το χαρακτηριστικό των συνθηκών και για τα RSΧ, όπου και εκεί πραγματοποιήθηκαν 6 ιστιοδρομίες.
Ο  Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης πήρε το Χρυσό στην κατηγορία RSX 8.5 και ο Μανιαδάκης Μάνος πήρε την 6η θέση στα RSX 9.5.

Συγχαρητήρια στους αθλητές μας που έδειξαν όπως πάντα σοβαρότητα, ήθος και ναυτοσύνη!