Χρυσό, Ασημένιο και Χάλκινο μετάλλιο για τους αθλητές του Ν.Ο.Β. στο 29ο Eurolymp

Press

Χρυσό, Ασημένιο και Χάλκινο μετάλλιο για τους αθλητές του…

Το 29o Eurolymp πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας από τις 8/11 έως 16/11, με σημαντικές διακρίσεις των αθλητών ιστιοσανίδας του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης.

Στην κατηγορία Techno 293 έγιναν μόνο 6 ιστιοδρομίες, λόγω αντίξοων συνθηκών.

Ο καιρός έδειξε όλα του τα πρόσωπα: δυνατός αέρας, ψηλά κύματα, αλλά και άπνοια.

Στην τελική κατάταξη των Techno, η Δανάη Ποντίφηξ κατέκτησε το Ασημένιο Μετάλλιο στα κορίτσια ηλικίας κάτω των 17 και ο Ιάσονας Κοντογιάννης – που είναι μόλις 12 ετών – το Χάλκινο στα αγόρια ηλικίας κάτω των 17.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι: Λουκάς Κοντογιάννης 8η θέση, Φιννέας Ζανναράς  9η θέση και Χάρης Λίντης 13η θέση, ενώ στο Techno Plus ο Θανάσης Μανιαδάκης ήταν 4ος.

Άπνοια ήταν το χαρακτηριστικό των συνθηκών και για τα RSΧ, όπου και εκεί πραγματοποιήθηκαν 6 ιστιοδρομίες.
Ο  Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης πήρε το Χρυσό στην κατηγορία RSX 8.5 και ο Μανιαδάκης Μάνος πήρε την 6η θέση στα RSX 9.5.

Συγχαρητήρια στους αθλητές μας που έδειξαν όπως πάντα σοβαρότητα, ήθος και ναυτοσύνη!