Month: April 2019

Press

1ος Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης

Τον Πρώτο Τίτλο στον κόσμο κατέκτησε για το 2019 ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης στην Ολυμπιακή κατηγορία νεότητας ιστιοσανίδας Techno 293 Plus.

Ο Αλέξανδρος συνεχίζει τις κορυφαίες του επιδόσεις μετά από το Χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων το 2018 στην Αργεντινή, κατακτώντας αυτή τη φορά το Χρυσό Μετάλλιο στο Παγκόμιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Πόρτιμαο της Πορτογαλίας.

Ο άριστα προετοιμασμένος Αλέξανδρος κατάφερε να κερδίσει τις 13 από τις 15 ιστιοδρομίες που πραγματοποιήθηκαν, δημιουργώντας έτσι τεράστια διαφορά στη βαθμολογία από τους υπόλοιπους αθλητές.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στον Αλέξανδρο και στον προπονητή του Κώστα Μουτσάτσο για το εξαιρετικό αποτέλεσμα!

Please follow and like us:
Press

Άλλοι 3 αθλητές του Ν.Ο.Β. προκρίνονται στην Εθνική Ομάδα:…

Μια από τις πιο σπουδαίες επιβραβεύσεις για ένα αθλητικό σωματείο, είναι οι αθλητές του να επιλέγονται να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας, ως μέλη της Εθνικής Ομάδας.

Άλλη μια διάκριση αποτελεί η επιλογή των αθλητών του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης Μιχάλη Τσαταλιού, Μάνου Ανδρεάδη και Άδωνη Βλάσση να ενταχθούν στην τελική 13άδα της Εθνικής Ομάδας Υδατοσφαίρισης των Εφήβων (under 17).

Η Εθνική Ομάδα θα ταξιδέψει τη Δευτέρα του Πάσχα στην Μάλτα για την προκριματική φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η τελική φάση του οποίου θα γίνει στην Τιφλίδα της Γεωργίας μεταξύ 11-18 Αυγούστου.


Ο Όμιλος της Εθνικής μας είναι ο εξής: Μάλτα, Τσεχία, Ελβετία, Πολωνία, Ελλάδα και το πρόγραμμα είναι το ακόλουθο:

Τρίτη 30/4
18.15 Ελβετία – Τσεχία
19.30 Πολωνία – Ελλάδα

Τετάρτη 1/5
09.00 Ελλάδα – Ελβετία
10.15 Μάλτα – Πολωνία
17.30 Τσεχία – Ελλάδα
18.45 Ελβετία – Μάλτα

Πέμπτη 2/5
18.15 Πολωνία – Ελβετία
19.30 Μάλτα – Τσεχία

Παρασκευή 3/5
18.15 Τσεχία – Πολωνία
19.30 Ελλάδα – Μάλτα
Προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες.

Please follow and like us:
Press

Πρόκριση στην Εθνική Ομάδα Laser 4,7 για την ομάδα…

Άλλη μια μεγάλη εμφάνιση για τα Laser του Ν.Ο.Β., καθώς 4 από από τους 5 αθλητές μας που αγωνίστηκαν κατέκτησαν μια θέση στην Εθνική Ομάδα για το 2019.

Στο Μάτι Αττικής διοργανώθηκε από τις 19 έως τις 23 Απριλίου η Πρόκριση Εθνικής Ομάδας Laser 4,7 με τη συμμετοχή των 80 καλύτερων αθλητών από όλη την Ελλάδα.

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση, η Ροζέτ Μπάλλιου κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στα κορίτσια και την 5η θέση της Γενικής κατάταξης.

Το Αργυρό μετάλλιο στα Αγόρια κατέκτησε ο Στρατής Σταματόπουλος ενώ την 4η θέση ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου.

Επίσης, 8η θεση στα κορίτσια και θέση στην Εθνική Ομάδα κατέκτησε η Μαρία Μπουμπη, ενώ ο Ιάσωνας Βαλιαδης τερμάτισε 20ος.

Τα αποτελέσματα αναλυτικά εδώ

Ο προπονητής: Βαγγέλης Χειμώνας

Please follow and like us:
Press

Μεγάλη πρωτιά για τους μικρούς της υδατοσφαίρισης του Ναυτικού…

Την πρώτη θέση κατέλαβε η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Compact Water Polo Fun Κ12 (γεν. 2007) που διοργανώνει κάθε χρόνο ο Νηρέας Γέρακα.

Οι αγώνες του τουρνουά ξεκίνησαν τον περασμένο Νοέμβριο, με τη συμμετοχή 12 ομάδων, και ολοκληρώθηκαν το Σάββατο 20/4.

Στον τελικό, μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, ο Ν.Ο.Β. επικράτησε του Παναθηναϊκού με σκορ 6-3. Άριστες εντυπώσεις άφησε και η Κ11 του ΝΟΒ (γεν. 2008/2009) που κατέκτησε την 4η θέση, αφού ηττήθηκε 14-6 από τον Πανιώνιο στον μικρό τελικό.

Τις απονομές και βραβεύσεις έκαναν οι άσοι της Εθνικής μας ομάδας, Αλέξανδρος Γούνας και Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς.

Οι 30 νεαροί αθλητές που αγωνίστηκαν με τις δύο ομάδες του Ν.Ο.Β.:

Αγγελάκης Φίλιππος (2008)
Αλευράς Ιάσων (2009)
Αλευράς Νίκος (2007)
Βάγιας Πάνος (2008)
Γαρουφάλης Τόλης (2008)
Γερακιός Γιάννης (2008)
Γεωργιάδης Νίκος (2008)
Γιαννάτος Σπύρος (2008)
Γιαννόπουλος Τάσος (2007)
Δαμδημόπουλος Πάνος (2007)
Θεοδωρίδης Άγγελος (2009)
Κουτέλης Γιάννης (2007)
Μανούσος Δημήτρης (2007)
Μέντης Αντώνης (2007)
Μήλεσης Στάθης (2007)
Μπαρμπάτσης Αποστόλης (2007)
Μπέλεσης Άρης (2009)
Ουζούνης Γιώργος (2007)
Παπαεμμανουήλ Δημήτρης (2007)
Παπανικολάου Κωνσταντίνος (2009)
Πατσιλινάκος Κοσμάς (2008)
Πηλιχός Κίμων (2008)
Ρούπακας Ευριπίδης (2007)
Στεφανόπουλος Έκτορας (2007)
Τουμανίδης Αλέξανδρος (2007)
Τσιμόγιαννης Χρήστος (2008)
Φλεριανός Νίκος (2008)
Χαρμαντάς Άγγελος (2007)
Χατζής Δημήτρης (2008)
Χρυσοβιτσάνος Γιάννης (2007)

Προπονητές :

Σταύρος Τσαγκοζης (Κ12)

Ανδρέας Κοντομίχαλος (Κ11)
Στέλιος Πρωτονοτάριος (Κ11)

Έφορος : Παναγιώτης Αλευράς

Please follow and like us:
Press

3 Μετάλλια για τον Ν.Ο.Β. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικής…

Μεταλλίων συνέχεια για το Τμήμα Καλλιτεχνικής/Συγχρονισμένης Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης. Την τιμητική τους είχαν αυτή τη φορά οι Νεάνιδες της ομάδας, όπου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικής/Συγχρονισμένης Κολύμβησης Νεανίδων που διεξήχθη 18-21 Απριλίου 2019 στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης, ανέβηκαν τρεις φορές στο βάθρο.

Τα πολύ υψηλά standards που έχει θέσει για την ομάδα του Ν.Ο.Β η προπονήτρια του Σύλβια Σαβράμη και η βασική φιλοσοφία «δουλεύουμε τόσο για το παρόν όσο και για το μέλλον» οδήγησαν σε σπουδαίες εμφανίσεις.

Τρία χάλκινα μετάλλια σε Ελεύθερο Ομαδικό, Τεχνικό Ομαδικό και Ελεύθερο Combo, με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή των ομάδων και συμμετοχή αρκετών αθλητριών μικρότερων ηλικιών και ηλικιακών κατηγοριών. Εξαιρετικές εμφανίσεις και για τα ντουέτα και τα σόλο, τα οποία κατάφεραν κατά 100 % να συμμετέχουν στους τελικούς των εν λόγω αγωνισμάτων και να καταλάβουν πολύ καλές θέσεις.


Αναλυτικότερα η σύνθεση της ομάδας :

Ελεύθερο Ομαδικό
Κωστίμπα Δέσποινα
Λαγού Ναταλία
Μαλκογεώργου Ευαγγελία
Μέλλου Ξανθή
Σελετοπούλου Ιωάννα
Σπυροπούλου Ιωάννα
Τζαμπατζίδη Μαρία
Φανού Ευδοκία
Τριανταφυλλοπούλου Ειρήνη (Αναπληρωματική)

Τεχνικό Ομαδικό
Κωστίμπα Δέσποινα
Λαγού Ναταλία
Μαλκογεώργου Ευαγγελία
Μέλλου Ξανθή
Σελετοπούλου Ιωάννα
Σπυροπούλου Ιωάννα
Τζαμπατζίδη Μαρία
Φανού Ευδοκία
Γράου Μάρω (Αναπληρωματική)

Ελεύθερο Combo
Γράου Μάρω
Κωστίμπα Δέσποινα
Λαγού Ναταλία
Μαλκογεώργου Ευαγγελία
Μέλλου Ξανθή
Σελετοπούλου Ιωάννα
Σπυροπούλου Ιωάννα
Τζαμπατζίδη Μαρία
Τριανταφυλλοπούλου Ειρήνη
Φανού Ευδοκία
Ξενούλη Εμμανουέλα (Αναπληρωματική)

Ντουέτο 1
Μέλλου Ξανθή
Φανού Ευδοκία

Ντουέτο 2
Λαγού Ναταλία
Τζαμπατζίδη Μαρία

Ελεύθερο Σόλο
Μέλλου Ξανθή

Τεχνικό Σόλο
Φανού Ευδοκία

Προπονήτρια Ομάδας: Σαβράμη Σύλβια
Έφορος Ομάδας: Γεωργακάκης Χάρης

Πολύ καλή εμφάνιση και για την αθλήτρια της ομάδας του Ν.Ο.Β Μητριτσάκη Ελέσσα, η οποία συμμετείχε με επιτυχία στην Ημερίδα Ορίων (5ο αστέρι) που πραγματοποιήθηκε παράλληλα με τους αγώνες.

Please follow and like us:
Press

Χάλκινο Μετάλλιο για τη γυναικεία ομάδα του Ν.Ο.Β. στο…

3η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη αναδείχθηκε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης στο σημερινό αγώνα του μικρού τελικού του Final 4 της Euro League που έγινε στο Σαμπαντέλ της Ισπανίας.

Κάνοντας μια πολύ καλή εμφάνιση και ένα δυνατό παιχνίδι, επικράτησε της ιταλικής ομάδας με 8-7 λαμβάνοντας το Χάλκινο Μετάλλιο. Δείχνοντας μια κυρίαρχη εικόνα, η ομάδα της Βουλιαγμένης προηγήθηκε με 8-5, όπου η ιταλική Πάντοβα κατάφερε να μειώσει στο τέλος στο 8-7.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στις γυναίκες μας αφού είναι πραγματι ενα σπουδαίο γεγονός η ομάδα μας να είναι η 3η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη, σε συνέχεια της κατάκτησης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Επόμενος στόχος της ομάδας για το 2019 είναι το Πρωτάθλημα Ελλάδος.


Αποτελέσματα

ΠΑΝΤΟΒΑ – Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-8

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 2-0, 2-2.

Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη 2, Ελληνιάδη 1, Κοκκινάκη, Ξενάκη 1, Νίνου Ειρ., Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β. 1, Ράνεϊ 2, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη.

Please follow and like us:
Press

Σάρωσε τα μετάλλια η ομάδα του Ν.Ο.Β. στους Κολυμβητικούς…

Η αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης συμμετείχε στους διασυλλογικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Περιστέρι στις 12-14/4.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε μια πολύ δυνατή εμφάνιση με μεγάλη συγκομιδή μεταλλίων: συνολικά κατέκτησαν 12 Χρυσά, 16 Ασημένια και 9 Χάλκινα μετάλλια.

Στις σκυταλοδρομίες 8×50 για αγόρια και κορίτσια 9-12 ετών, η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης κατέκτησε 2 τρίτες θέσεις.


Αναλυτικά αποτελέσματα:

Αγωνιστική Κατηγορία:

  • Βενέτος Γιάννης 2 Ασημένια και 1 Χάλκινο
  • Λαβδαράς Αλέξανδρος 1 Χρυσό και 1 Χάλκινο
  • Μόσχος Σταμάτης 1 Ασημένιο

Προαγωνιστική Κατηγορία Αγόρια:

  • Γκίνης Κρίτων 2 Ασημένια
  • Καραγρηγόρης Άγγελος 1 Χρυσό και 1 Ασημένιο
  • Προβιαδάκης Μανώλης 1 Χάλκινο
  • Ρούμογλου Αίολος 1 Ασημένιο
  • Αντάρτης Ερρίκος 1 Ασημένιο
  • Παραμερίτης Ανδρέας 1 Χάλκινο

Προαγωνιστική Κατηγορία Κορίτσια:

  • Στριμμένου Ηλέκτρα 1 Χάλκινο
  • Κρανιά Θάλεια 2 Ασημένια
  • Βάχλα Κωνσταντίνα 1 Ασημένιο
  • Κωνστάντου Ελισάβετ 2 Χρυσά
  • Κολέτσου Βασιλική 1 Χρυσό και 1 Ασημένιο
  • Καραγρηγόρη Ηλέκτρα 1 Χρυσό 1 Ασημένιο και 1 Χάλκινο
  • Κουράκου Δήμητρα 1 Χρυσό 1 Ασημένιο
  • Κολέτσου Μελίνα 1 Χρυσό και 1 Χάλκινο
  • Σπύρτζη Ίρια 2 Χάλκινα
  • Μπαμπανάτσα Βικτώρια 2 Ασημένια
  • Δρίτσα Ευαγγελία 1 Χρυσό
  • Βαγγοπούλου Ναταλία 1 Χρυσό και 1 Ασημένιο
  • Δαρζέντα Μαρίλια 1 Χρυσό
Please follow and like us:
Press

Euroleague Final 4: Έτοιμη η ομάδα του Ν.Ο.Βουλιαγμένης για…

Η ώρα που θα έρθει αντιμέτωπη η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης με την ομάδα του Ολυμπιακού στη Sabadell της Ισπανίας, πλησιάζει για τον πρώτο ημιτελικό του Final 4 της Euroleague.

Στη χθεσινή συνέντευξη τύπου που δόθηκε, η προπονήτρια της ομάδας μας Αλεξία Καμμένου δήλωσε μεταξύ άλλων: «Είναι καλό να επιστρέφουμε μετά από τόσα χρόνια και να είμαστε και οι δύο στο Φάιναλ-4. Θα γίνει πολύ καλό τουρνουά καθώς έχουμε 4 εξαιρετικές ομάδες. Ξέρουμε ότι έχουμε μπροστά μας δύο δυνατά ματς, αλλά έχουμε καλές και έμπειρες παίκτριες».

Η αρχηγός της ομάδας μας Έλενα Ξενάκη δήλωσε: “Μετά από μερικά χρόνια, η ομάδα μας είναι και πάλι ισχυρή και τουλάχιστον μπορούμε να βρισκόμαστε εδώ. Το να αγωνιζόμαστε με τον Ολυμπιακό είναι δύσκολο, αλλά θα ήταν το ίδιο αν παίζαμε με οποιαδήποτε από τις άλλες δύο ομάδες. Είμαστε εδώ για να παλέψουμε για τον τίτλο”.

H αποστολή του Ν.Ο. Βουλιαγμένης αποτελείται από τις προπονήτριες της ομάδας Αλεξία Καμμένου, Κυριακή Λιόση και τις αθλήτριες Άσλεϊ Τζόνσον, Στεφανία Χαραλαμπίδη, Ιωάννα Χυδηριώτη, Ελένη Ελληνιαδη, Ηλιάννα Κοκκινακη, Έλενα Ξενάκη, Ειρήνη Νίνου, Μαρία Πάτρα, Χριστίνα Κώστια, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Τζόρνταν Ράνεϊ, Μαρία Άννα Μαστρόκαλου, Μαρίνα Κοτσιώνη, Παναγιώτα Νίνου και Αθηνά Γιαννοπούλου.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από την ERTSports HD.


Οι αγώνες του Euroleague Final 4:

Παρασκευή 19 Απριλίου

12:30 Α’ Ημιτελικός: Ν.Ο. Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

14:15 Β’ Ημιτελικός: Πάντοβα – Σαμπαντέλ

Σάββατο 20 Απριλίου

12:30 Μικρός Τελικός

14:15 Μεγάλος Τελικός

Please follow and like us:
Press

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ιστιοσανίδας RSX 2019 – Ισπανία

Μία ακόμη μεγάλη επιτυχία για την ομάδα ιστιοσανίδας σημειώθηκε, αυτή τη φορά, στην Ισπανία.

Ο Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης στο Πανευρωπαϊκό Νεότητας RSX κατέκτησε την 7η θέση, καθώς επίσης τερμάτισε 3ος στο Medal Race.

Το πρωτάθλημα ξεπέρασε τις 100 συμμετοχές στην κατηγορία νέων αντρών και ο Αλέξανδρος απέδειξε ότι έχει τα προσόντα να φέρει και από εκεί επιτυχίες, μιας και μέχρι τώρα αγωνιζόταν στα σκάφη Techno.

 

Please follow and like us:
Press

Η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης στο Sabadell για το Final…

Στην Βαρκελώνη με τελικό προορισμό το Sabadell ταξίδεψε σήμερα η γυναικεία ομάδα του Ν.Ο.Βουλιαγμένης για να συμμετέχει στο Final Four της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στον ημιτελικό της Παρασκευής, η ομάδα μας θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό, έχοντας μοναδικό στόχο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της φετινής Euro League.

Στον δεύτερο κατά σειρά ημιτελικό θα αναμετρηθούν η οικοδέσποινα Sabadell με την Ιταλική Padova.

Η αποστολή του Ν.Ο.Β αποτελείται από τις προπονήτριες της ομάδας Αλεξία Καμμένου, Κυριακή Λιόση και τις αθλήτριες Ashleigh Johnson, Στεφανία Χαραλαμπίδη, Ιωάννα Χυδηριώτη, Ελένη Ελληνιαδη, Ηλιάννα Κοκκινακη, Έλενα Ξενάκη, Ειρήνη Νίνου, Μαρία Πάτρα, Χριστίνα Κώστια, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Jordan Raney, Μαρία Άννα Μαστρόκαλου, Μαρίνα Κοτσιώνη, Παναγιώτα Νίνου και Αθηνά Γιαννοπούλου.

Την ομάδα συνοδεύουν ο Εφορος της ομάδας Θεόδωρος Τσεβδος, ο Φυσιοθεραπευτης Σταμάτης Φώτογλου και ο Τεχνικός Διεθυντής Αρτίν Ελμισιάν.


Αναλυτικά το προγραμμα του Final Four σε ώρες Ελλάδος.

 

Παρασκευή 19/4 

1ος ημιτελικός

12:30 Ν.Ο.Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός.Σ.Φ.Π

14:15 Plebiscito Padova – Astrapool CN Sabadell

 

Σάββατο 20/4

Μικρός τελικός 12:30

Μεγάλος τελικός 14:15

Please follow and like us: